Ö N É L E T R A J Z

Portre 01

Budapesten születtem 1967-ben.
1992.-ben végeztem a SOTE ÁOK karán cum laude minősítéssel.
Pszichiátriából, pszichoterápiából, addiktológiából és orvosi rehabilitációból szakvizsgáztam, valamint az ETI-ben természetgyógyász címet szereztem fülakupunktúrás addiktológiából.

1992. óta érdeklődöm a pszichoterápia módszertana iránt, pályám kezdetén a hagyományos analízis vonzott és a sajátélmény mellett az analízis elméletét is tanulmányoztam, az analitikus kongresszusokat rendszeresen látogattam. Legelőbb a Winnicott-féle firka rajzolás elsajátításának vettem hasznát, főleg gyerekeknél, amikor gyerekpszichiátrián dolgoztam, de psychotikus regresszióban lévő betegek gyógyítása során is, hiszen nagyon könnyen meg lehet vele találni azt a nyelvet és közeget, amiben ők szívesebben kommunikálnak, és belső világuk is megérthető.

1992,.-ben a Kistarcsai Kh. Gyermekpsychiátriai O.-án kezdtem a pályám, itt főleg a gyermekrajzok elemzésére épülő esetmegbeszélések voltak pszichopedagógusok segítségével.Sajnos ez az osztály megszűnt, de a gyermeksychiátriáról megismert főnővér ajánlásával átkerülhettem a Dél-pesti Kh. III. Psychiátriai Osztályára Bartkó Főorvos Úrhoz. Az osztály biológiai szemléletű volt, igen magas színvonallal, de a Főorvos Úr értette a pszichoterápiák nyelvezetét is, és szabadon engedélyezte az ilyen típusú megközelítést. Itt 1993-tól 1995.-ig dolgoztam, művészetterápiás jellegű csoportokat vezettem, valamint nagycsoportot dr. Agárdi Tamás grafológus- pszichológussal.
A szakvizsgához szükséges gyakorlatom során részt vettem a Dél-pesti Kh. Addiktológiai O.-on folyó zeneterápiás foglalkozásokon is dr. Tóbiás Imrénél, a rezidensképzésen pedig a pszichodráma volt az önismereti módszer. Később Tóbiás dr. módszertanából tudományos igénnyel dolgozatot is írtam, melyet megtalálnak a honlapomon is.

Ezt követően a Nyírő Gyula Kh. I. Psychiátriai O.-ra kerültem Kassai Főorvos Úrhoz,ahol az osztály kollégái pszichodrámában voltak képzettek, Bálint csoportok elvén működő esetmegbeszéléseket tartottunk, valamint egyéni terápiák mellett családterápiával is foglalkoztam Ohánovits Károly képzett családterapeuta mellett, akivel az itteni nagycsoportot is vezettük. A rezidensképzés során a psychodrámával ismerkedtem meg sajátélmény keretében, majd ezt a módszert Kende Sándor pszichodráma vezetővel Lélektükör színházunkban is alkalmaztuk, elsősorban sokproblémás családokat segítve. .
Szakvizsgámat követően 1997-től 2006.-ig a XV.-ker-i Psychiátriai Gondozó szakorvosa voltam. Ekkor forenzikus psychiátriát tanultam az IMEI-ben. Ennek, illetve családterápiás gyakorlati tapasztalataimnak igen nagy hasznát vettem a területi ellátásban. A Főpsyché /Gondozók Egyesülete/ gyűléseit rendszeresen látogattam, itt a gondozás irányelveit és jogi hátterét vitattuk meg havi rendszerességgel.

Ez idő tájt fordult érdeklődésem más irányba is, és kezdtem el képzésemet a Magyar Relaxációs- és Szimbólumterápiás Egyesület akkori elnökénél, dr. Szőnyi Magdánál és relaxációs terapeuta és szimbólumterapeuta címet szereztem. Jelenleg is szakembereként szerepelek az MRSZE honlapján, mint módosult tudatállapotot és jungiánus elveket is használó orvos-pszichoterapeuta.

Úgy alakult a szakmai utam, hogy ezt a szimbólumterápiás-, gyógyító (Szent Ignác-i) meditációt használó, akkreditált pszichoterápiás módszert, mind pedig a módosult tudatállapotokkal való gyakorlati foglalkozást, nagyon sikeresen beépítettem a kognitív- és viselkedésterápiás eszköztáramba, ami sémák, mélyebb lelki bajok oldására is bevált. Vezető védőnő kolleginával a kórházi szülésfelkészítő tanfolyamokon is sikerrel használtuk a módosult tudatállapotú imaginációt, oldva ezzel a kismamák szorongását és félelmeit. . A Klinikán a szakvizsgára felkészítő gyakorlati képzésen Lehoczkkky Pál Főorvos Úrtól a Rogers terápiát is sikerült elsajátítanom, valamint hypnózis- és családterápiás műhelyre jártam. Előbbit Simon Lajos adjunktus úr vezette, utóbbit dr. Tölgyes Tamás Főorvos. Itt sématerápiát tanultam. Lehoczkky Főorvos Úr integratív és művészi szinten ötvözte a Rogers terápiával szinte az összes általa használt módszert, ami számomra is Ars Poetica ma már és könnyen - és biztos kézzel nyúlok számos gyógyító eljáráshoz, kiválasztva éppen azt, ami a leghatékonyabban és a legsikeresebben, leggyorsabban segíti a klienseim gyógyulását. .Nagyon hálás vagyok a sorsnak, hogy ő volt a gyakorlati tanítóm, mert megértettem, hogy a leglényegesebbek a terápiák közötti közös hatótényezők, és hogy egyedül a rogersi alapon álló empathiás- és kongruens, elfogadáson alapuló emberi kapcsolat gyógyít, ami nélkül bármely tudás hiábavaló, esetleg még "iatrogén", toxikus is lehet. Természetesen ezen alapon állva a más terápiák során szerzett tudásanyag óriási módon növelni képes a megértést, és mivel a terapeuta verbalizációja visszajelzése az effektívitás szempontjából fontos tényező, ezért mindennemű psychoterápiás képzettség egy-egy új és biztos beépíthető gyógyító eszköztár lehet, idomulva a beteg aktuális, ill. hosszútávú igényeihez. Szerencsére pszichoterápiás tanulmányaim sokrétűek, biztos alapon nyugvóak, klinikai tapasztalataim pedig szintúgy szerteágazóak.

2006 márciusától az OAI.-ba kerültem, ahol szinte kizárólag csak pszichoterápiával foglalkozhattam nemcsak viselkedés- és egyéb addikcióban szenvedő betegekkel, de más kórképekkel is Dr. Buda Béla Tanár Úr szupervíziója alatt. Szomatikus problémákkal küzdő szorongó betegeket is gyógyítottam autogén tréningbe ágyazott amplifikáló asszociációval dolgozó feltáró terápiával (pl. diabetesz, magasvérnyomás) belgyógyászok kérésére, de természetesen más típusú betegnél is nagyon hatékony volt ez a módszer: pl. kiválthatja az alkohol megnyugtató hatását, ahol a beteg emiatt használja a szert.

Buda Béla Tanár Úr eszmei és szakmai támogatásával rovatvezetőként dolgozom egy szelíd konfliktuskezeléssel foglalkozó lapnál, s 1997- óta írok verseket, recenziókat, szakmai cikkeket, s jelenleg a Nők Lapja Egészség pszichiáter- és addiktológus tanácsadója vagyok, ahol problémás kérdéseket válaszolok meg rendszeresen,

Az a megtiszteltetés ért, hogy szerepeltem a Kőbányán élő és alkotó érdeklődésre érdemes embereket megszólaltató riportgyűjteményben, melyet Oszvald György újságíró szerkeszt, lsd. az az internetes változatban www.10kerkult.hu -t, ahol már bemutatásra kerültem, mint a X. kerület egyik építő személyisége. Lakhelyemen aktívan részt vettem a dohányzásról való leszoktatási programban a Sokproblémás Családokért Alapítvány és a Polgármesteri Hivatal szervezésében . Nemrég megjelent egy művészetterápiával foglalkozó cikkem, aminek kognitív alapokon álló elődje már napvilágot látott egy művészeti- és szépirodalmi folyóiratban.

Az Országos Addiktológiai Intézet jogutódlással való megszűnésével kerültem át az OORI Addiktológiai Gondozójába, innen pedig a Merényi Gusztáv Kh. Addiktológiai Osztályára. Itt és főleg az OAI-ban a betegellátás mellett elterelést és állapotfelmérést is végeztem drogproblémával küzdő betegeknek.

Ahogy jeleztem számos dohányzásról leszoktató csoportot vezettem pszichodrámás kollégámmal. A kognitív- és viselkedésterápia volt az alapvető módszer ezen kliensek kezelésében, de a probléma-feltárásban, valamint a készségfejlesztésben nagy segítséget jelentett a pszichodráma, illetve ennek időnként önismereti vonzatait is használjuk. A csoportok jó hangulatúak voltak, a kliensek kifejezetten szerettek ide járni, főképp a megajánlott probléma szintjéig tártuk fel az esetüket-bár igény lett volna egyéni terápiákra is, ill. önismereti csoportokra-, valamint ötletbörze- szerűen beszéltük meg a megoldási utakat, így mindenki hasznosnak érezte magát és kompetencia-érzésük is erősödött. A foglalkozások során nagy hangsúlyt fektettünk a pozitív megerősítésre, és mindig elmagyaráztam (pszichoedukáció! ), hogy valamelyik általuk megajánlott viselkedéselvű megoldás milyen úton-módon hatékony, hogy így az itt szerzett készségeiket bármilyen más területen adódó problémák megoldásában tudják majd használni, ami az életvezetésüket hatékonyabbá teszi. Szókratészi kérdésekkel dolgozva legtöbbször megtalálták a saját megoldásaikat, de szükség szerint énbevonással is dolgoztam, személyes, vagy érdekesebb példákat hozva, amiért nagyon hálásak voltak, és egyenrangú viszonyban könnyen oldódtak az egymásnak ismeretlen emberek is.
A Liget u.-i gondozóban fülakupunktúrás segítséget is kaphattak ezek a kliensek, amely módszernek jómagam képzett természetgyógyász-orvos alkalmazója vagyok.

A Merényi Gusztáv Kh. Addiktológiai Rehab. O.-án, ahol Takách Főorvos Úr egy terápiás közösséggel, psychoterápiás megközelítéssel dolgozó közösséget hívott életre, s a német területen honos un. realitáskontroll csoportokat vezetett, megismerkedtem az állat asszisztált terápiával, s aktívan részt vettem az osztályon gyakorlatot folytató, terepgyakorlatukat végző társszakmák hallgatóinak oktatásában.

Addiktológusként lettem gondozót vezető főorvos, ahol főleg alkoholproblémás betegeket kezeltem pszichoterápiás szemlélettel.
Tanulmányt írtam az alkoholbetegek szimbólumterápiás- és kognitív-viselkedésterápiás gyógyításáról, mindezeket ötvözve egy komplex imaginatív módszerbe, ami nem csak a realitáskontrollt javítja, a beteg készséghiányát orvoslja, de a személyiség fejlesztésével a hosszú távú gyógyulást is sikeresen célozza meg.

A pszichoterápia a kedvenc területem.

Szeretek embereknek segíteni, sorsukon jobbítani.

Mottóim:

" Szeretem az erőt, de abból az erőből, amelyet szeretek, a hangya ugyanannyit mutathat, mint az elefánt" (Stendhal)

"Nézőként kellene végigélni az életünket. Hogy beteljesíthessük az álmot, ami bevégzi. De mi csak élünk és mások álmodják meg az életünket." Albert Camus: Az első ember

https://foglaljorvost.hu/pszichoterapeuta/dr-nagy-maria--1/

https://relaxacio.hu/szakembereink.html

dr. Nagy Mária